אלרגיה בכלבים

מהי אלרגיה?
אלרגיה היא מצב של רגישות יתר, לחומר מסויים הנקרא אלרגן, ותוצאה של תגובת יתר של מערכת החיסון לחשיפה לאלרגן. מרבית האלרגנים הם חלבונים מצמחים, חרקים, בעלי חיים או מאכלים.

"עם אלרגיות, התגובה החיסונית יכולה למעשה להזיק לגוף."

חשיפה לאלרגן, בדרך כלל במספר הזדמנויות המשתרעות על פני חודשים עד שנים, גורמת בשלב ראשון, לתגובה לא גלויה של מערכת החיסון, וחשיפה שלאחריה לאלרגן זהה או קשור לכך גורמת לתגובת יתר. באופן כללי מערכת החיסון מגנה על הכלב מפני זיהומים ומחלות, אך עם אלרגיות, התגובה החיסונית יכולה למעשה לייצר פגיעה בגוף. ניתן לחשוב על אלרגיות כתגובה חיסונית מוגמת או אף מיותרת לחדירה של חומר זר לגוף – חומר כשלעצמו, זה ברוב המקרים אינו גורם לבעיה כלשהי ( למשל אבקן, או חלקיק מזון מסויים) אך הגוף מגיב לחשיפה אליו כאילו מדובר בפלישה של מחולל מחלה – ממש כפי שהיה מגיב לחיידק למשל.

קיימים כמה סוגים ( למעשה ארבעה סוגים) של תגובות החיסוניות. תגובות אלו נקראות Hypersensitivity והמכניזם שלהן מורכב למסגרת מאמר זה.
באופן כללי בתגובה אלרגית ״קלאסית״ מדובר ב״פלישה של מולקולת חלבון אלרגן המעוררות יצור נוגדנים המתחברים אליהם לכדי קומפלקסים של אלרגן-נוגדן ואלו מתחברים לסוג תא נוסף של מערכת החיסון הנקרא Mast cell. תאי ה mast נמצאים ברקמות רבות בכל הגוף. כאשר האנטיגן והנוגדן מגיבים עם תאי הMast, אלו משחררים מתווכים כימיים פוטנטיים כגון היסטמין, הגורמים לתגובה דלקתית מקומית המתבטאת באדמומיות, נפיחות, בצקת מקומית ו/או גירוד. דלקת זו היא גורמת לסימנים השונים הקשורים לתגובה אלרגית.

מהם התסמינים של אלרגיות בכלבים?

בכלבים הסימן השכיח ביותר הקשור לאלרגיה הוא גירוד בעור. הגירוד יכול להיות מקומי או בכל הגוף. במקרים מסוימים הסימפטומים כוללים את מערכת הנשימה למשל שיעול, עיטוש ו /או צפצופים. לפעמים, יכולות להיות הפרשות מהעיניים או מהאף. במקרים אחרים, הסימפטומים האלרגיים משפיעים על מערכת העיכול וכתוצאה מכך יכולות להיגרם הקאות ו/או שלשולים.

עד כמה אלרגיות נפוצות אצל כלבים?

למרבה הצער, אלרגיות שכיחות למדי בכלבים מכל הגזעים והרקעים. מרבית האלרגיות מופיעות בגיל צעיר מעל חצי שנה. באופן כללי רוב האלרגיות מתגלות בסביבות גיל שנתיים שלוש בדרך כלל.

האם אלרגיות עוברות בתורשה?

ישנן סוגי אלרגיה הנחשבים תורשתייים. למשל אלרגיה סביבתית המכונה Atopy – היא אלרגיה תורשתית.

ממה עשויים אלרגנים ?

מספר גדול מאוד של חומרים יכול לפעול כאלרגנים. רובם חלבונים שמקורם בפרוקי-רגליים, צמחים או בעלי חיים. גם מולקולות קטנות אחרות יכולות לגרום לאלרגיה. דוגמאות לאלרגנים נפוצים: אבקנים, נבגי עובש, קרדית אבק הבית, חלבוני חרקים כמו רוק של פרעושים ואפילו מרכיבים מסויימים בתרופות מסויימות.

מהם סוגי האלרגיה השכיחים בכלבים?

ישנן מספר דרכים לסווג אלרגיות:
– לפי סוג האלרגן – אלרגיה ל(רוק של)פרעושים, אלרגיה למזון, אלרגנים סביבתיים.
– לפי הדרך בה האלרגן שנכנס לגוף: שאיפה, אכילה או מגע.
-לפי הזמן שלוקח לתגובה החיסונית רגישות יתר מיידית, הנקראת גם תגובה אנפילקטית לעומת תגובה מושהית.
-לפי הסימנים הקליניים – דרמטיטיס (דלקת עור) אלרגית או ברונכיטיס אלרגית או שלשול על רקע אלרגי.

מהי אלרגיה לפרעושים וכיצד מטפלים בה?

רוק פרעושים הוא ללא ספק אלרגן ממקור פרוקי-הרגליים השכיח ביותר בכלבים. הגורם ל- FAD – Flea Alergy Dermatitis. מרבית הכלבים הרגישים, יחוו גירוי מקומי קל בגלל עקיצת פרעושים. למעשה מה שקורה הוא שנקבת ההפרעוש מחדירה את קשית שאיבת הדם דרך עור הכלב ומזריקה חומר נוגד קרישה שימנע את קרישת הדם הנשאב מהכלב. בחומר נוגד הקרישה המוזרק ישנו חלבון אלרגני ה״מדליק״ את התגובה החיסונית. כלב עם FAD יגיב להזרקה (עקיצה) בודדת עם גירוד מקומי הנקרא בשפה של רופאים pruritus ובעקבות כך הכלב ינשך, ישרוט ויפצע את עצמו ובמקרים מתקדמים יאבד שיער באותו המקום ובמיוחד באזור בסיס הזנב. זיהום חיידקי משני עלול להתפתח באזורי עור פצוע על ידי חיידקים מסוג staphilococcus הנמצאים דרך קבע על העור ללא שום בעיה – אולם כאשר הם נחשפים לפציעה כרונית על רקע אלרגי הם חודרים לאזור העור הפצוע מייצרים דלקת.

"פרעוש אחד יכול לגרום ל FAD ולכן הדברת פרעושים קפדנית היא פעולה חיונית."

הדברת פרעושים קפדנית היא חיונית. הדברת פרעושים היא פעולה שכל בעלי כלב מכיר ולמרות זאת נחשבת לעיתים לקשה ומתסכלת בגלל מחזור החיים של הפרעושים בעיקר. מניעת פרעושים באמצעים מתקדמים הקיימים היום בכל מרפאה וטרינרית ושילוב טיפול בסביבה הביתית בעיקר באיזור המרבץ של הכלב – מאפשרות לספק לכלב סביבה נטולת פרעושים. הווטרינר שלך יכול לתת לך טיפים להגנה על הכלב שלך ועל חיות מחמד אחרות מפני פרעושים. במקרים של גירוד חמור, הווטרינר שלך עשוי להעניק טיפול הכולל שימוש באנטיהיסטמינים או סטרואידים – על מנת לבלום את התגובה האלרגית החריפה ולהקל על הכלב באופן מיידי. במקרים אלו יש לשים לב תלופעות לוואי של סטרואידים ולתת מינון נכון ולתקופה נכונה ובדרך כלל עם הפסקה הדרגתית. אם קיים זיהום חיידקי משני – יש סיכוי שכלבך יקבל גם אנטיביוטיקה מתאימה.

מה זה אטופי Atopy? כיצד מטפלים בה?

המונח אלרגיה סביבתית אצל הכלב משמש לעתים קרובות כמילה נרדפת לאטופי. האלרגנים העיקריים בסוג זה של אלרגיה נכנסים בשאיפה. מדובר ברוב המקרים באבקני עצים, אבקני דשא, אבקני עשבים, טחב ואבק הבית. אטופי היא על פי רוב – עונתית. עם זאת, אלרגנים מסויימים יכולים לגרום לתגובה כל השנה.
אצל בני אדם רגישים השואפים אלרגנים אלו, האלרגיה מתבטאת בעיקר בסימני נשימה עליונים: נזלת, נזלת ועיטוש (קדחת השחת). בניגוד לבני אדם – למרות שלעתים הסימפטומים של אלרגיות כוללים נזלת אלרגית או ברונכיטיס – אצל רוב הכלבים אלרגיה בשאיפה מתבטאת בגירוד עז בעור – pruritus. הסימנים קליניים במצב זה יכללו שפשוף פנים, ליקוק רגליים (ממש בין האצבעות ובתוך כפות הרגליים), ליקוק המפשעה, דרמטיטיס בכל האזורים הללו כולל בית השחי והאוזן החיצונית.

"ניתן לשלוט בתסמיני אטופיה אך לרוב אין אפשרות להחלמה מלאה."

רוב הכלבים הסובלים מאטופי מתחילים להראות סימנים בין גיל שנה לשלוש. כלבים רגישים מגיבים לעיתים קרובות למספר אלרגנים ולעתים קרובות חווים אלרגיות לפרעושים או למזון במקביל. אם ניתן לזהות את האלרגנים באמצעות בדיקות תוך עוריות יחודיות או בבדיקות דם מסויימות – ניתן יהיה להגן על הכלב באמצעות טיפול מתקדם הנקרא דסנסיטיזציה או לנסות להימנע ככל הניתן מחשיפה אליהם (ברב המקרים זה בלתי אפשרי) מכיוון שרוב האלרגנים הללו הם סביבתיים.

הטיפול באטופי עשוי לכלול אחד או יותר מהטיפולים הבאים:

טיפול אנטי דלקתי.
1. טיפול בתרופות נוגדות דלקת כגון סטרואידים, או אנטי-היסטמינים, יבלום במהירות את התגובה האלרגית.
2. תוספי מזון – אומגה 3 היא בעלת השפעה מעולה על העור לשפר את התגובה לטיפול במקרים מסוימים.
3. קיימות חלופות חדשות יותר לחסימת מתווכים כימיים ספציפיים הקשורים לגירוד אצל כלבים. תרופות אלו כוללות תרופות יומיות דרך הפה, כמו Oclecitinib (בעל השם שם המסחרי: Apoquel®), ו/או זריקות ארוכות טווח, כמו Cytopoint® שהיא למעשה זריקה של נוגדנים מונוקלונליים המנטרל באופן ספציפי מתווך כימי חשוב הנקרא אינטרלאוקין 31 המעורב בשליחת אות הגירוד למוח במקרי אטופי.

טיפול בשמפו.
רחצה תכופה עם שמפו היפואלרגני יכולה להיות מרגיעה לעור מגרד ומודלק. הרחצה שוטפת גם אלרגנים משכבת העור העליונה ממנה הם יכולים להיספג לעור.
שמפו טיפולי יכול להכיל גם מרכיבים אנטי דלקתיים שעשויים להועיל אף יותר לחיית המחמד שלך.

דסנסיטיזציה.
בתרגום פשוט לעברית מדובר בתהליך בו המערכת החיסונית עוברת ״התרגלות״ לחשיפה לאלרגן ועידון או מיתון התגובה שלה לחשיפה. טיפול זה ניתן לאחר איתור סוג האלרגנים באמצעות בדיקה תוך עורית או בדיקת דם- בדיקות אלו מאפשרות לדעת בדיוק מהו סוג האלרגן שכנגדו יש לבצע את הדסנסיטיזציה.

חשוב להבין ש הבדיקות לאיתור האלרגן אינן חלק מאבחון האטופי אלא תכליתן הוא לסייע בבחירת הטיפול ותו לו. אבחון האטופי הוא אבחון קליני בלבד הכולל הסטוריה וסימנים קליניים יחודיים אותן וטרינר מיומן יועד לזהות.

אם האלרגנים הספציפיים מזוהים על ידי בדיקת אלרגיה, ניתן לתת את טיפול הדסנסיטיזציה בשתי דרכים|:
1. ASIT – Antibody Spesific Immuno Therapy הניתן בהזרקות של כמויות קטנות מאוד של האנטיגן מדי שבוע ומטרתו לעדן את עוצמת התגובה של מערכת החיסון בחשיפה לאלרגן הספציפי.
2. SLIT – SubLingual ImmunoTherapy הניתן מתחת ללשון.

שיעורי ההצלחה משתנים עם טיפולים אלו. כ- 50% מהכלבים שטופלו יראו שיפור משמעותי בסימנים הקליניים שלהם, בעוד שכ- 25% יותר יראו ירידה בכמות או בתדירות או בשימוש בקורטיקוסטרואידים.

אלרגיה למזון או רגישות יתר למזון
אלרגיה מסוג זה יכולה להתפתח כמעט כנגד כל מרכיב חלבון או פחמימות במזון. לרוב מדובר בתגובה לחלבון במוצרי חלב, בקר, גלוטן חיטה, עוף, ביצי עוף, טלה וסויה. אלרגיה למזון יכולה להתפתח כמעט בכל גיל ועשויה לייצר את אותם הסימנים הקליניים כמו באלרגיות מסוג אחר (למרות שמיקום הגרד הוא טיפוסי יותר באטופי וב FAD), כולל גרד ו/או הפרעות עיכול ו/אומצוקה נשימתית. כלב יכול לחוות מספר סוגים של אלרגיה במקביל, למשל אלרגיה למזון משולבת עם אטופי, מה שהופך לעיתים את האבחנה המדויקת במקרי גירוד למאתגרת.

"אלרגיה למזון בדרך כלל מגיבה פחות טוב לקורטיקוסטרואידים או לטיפולים רפואיים אחרים."

אלרגיה למזון בדרך כלל אינה מגיבה באופן מיטבי לסטרואידים או לטיפולים רפואיים אחרים. הטיפול באלרגיה למזון מחייב זיהוי המרכיב/ים האלרגניים במזון והעלמתם. הדרך המדויקת ביותר לבדיקת אלרגיות למזון היא באמצעות מבחן מזון ע״י מתן מזון היפואלרגני . מכיוון שלוקח לפחות שמונה שבועות עד שכל מרכיבי המזון מסולקים מהגוף – על הכלב לאכול את המזון המיוחד אך ורק במשך שמונה עד שתים עשרה שבועות. אם מתרחשת תגובה חיובית ושיפור בסימנים הקליניים של הכלב – כנראה שמדובר באלרגיה למזון. במקרים אלו הווטרינר שלך ייעץ לך לבחור במזון המכיל חלבון חדש ואחר ( Novel Protein) ויעזור לך בהתאמת מזון שגרתי אחר.

"אם נתת מזון אחר במהלך מבחן המזון – נהרס הרצף ואין תוקף למבחן המזון. שים לב! במבחן מזון יש לתת אך ורק את המזון ההיפואלרגני ולא שום תוספת. גם לא חטיף או פרור של מזון מסוג אחר."

במבחן מזון יש להפסיק את כל מתן אוכל ליד השולחן וצ׳ופרים במהלך כל תקופת הבדיקה.


מהי אלרגיה למגע?

אלרגיה למגע היא סוג האלרגיה הפחות שכיח אצל כלבים. היא נובעת ממגע ישיר עם האלרגנים, כגון חומרים שנמצאים בקולרים נגד פרעושים, חומרי הדברה המשמשים על הדשא, עשבים, חומרים כמו צמר או חומרים סינתטיים המשמשים לשטיחים או מצעים וכו '. אלרגיות למגע יכולות להתפתח כמעט לכל דבר ובכל גיל.

אם הכלב אלרגי לכל אחד מחומרים אלה, יכול להופיע גירוי בעור וגרד עז בנקודות המגע, בדרך כלל בכפות הרגליים ובבטן. זיהוי והסרת האלרגן פותרת לרוב את הבעיה.

אזהרה!
ניתן בקלות לבלבל את סימפטומים של אלרגיות עם הפרעות אחרות.
לכן, אל תנסו לאבחן את כלבכם ללא סיוע מקצועי מווטרינר.
היו נכונים לקבל הערכה רפואית מלאה על מנת לשלול גורמים אחרים לגירודים ולבעיות עור.

יש לך שאלה?

השאירו לנו שאלות ואנו נשיב לכם בבלוג שלנו :)

מאמרים אחרונים

לקביעת תור

רשמו לנו מתי תרצו להגיע ונחזור אליכם לאישור סופי של התור, יום נעים:)

מגייסים וטרינר.ית למשרת החלומות !!!

השאיר.י פרטים דוקטור ונחזור אליך ASAP