אנמיה בכלבים ובחתולים

מהי אנמיה?
אנמיה הינו מצב רפואי שבו קיימת ירידה ברמת יכולת הדם לקשור חמצן שהוא הכרחי לתאי הגוף כתוצאה מירידה בהמוגלובין – שהוא חלבון מיוחד הקשור לברזל ונמצא בתוך כדורית הדם האדומה – הוא קושר חמצן ותפקידו למעשה ״לתפוס״ את החמצן בריאות המגיע עם הנשימה  ו״לשחרר אותו ברקמות הגוף הזקוקות לו. באמצעותו כדורית הדם קושרת את החמצן באויר הנכנס לריאות.

מהן כדוריות הדם האדומות?כדוריות הדם האדומות הינן תאי דם מיוצרים במח עצם תקין, הן מאבדות את גרעינן בתהליך היצור שלהן ולכן לא יכולות להתחלק ולהתרבות. כדוריות הדם האדומות משתחררות ממח העצם למחזור הדם שם מתפקדות כנשאיות החמצן באמצעות ההמוגלובין שלהן וחיות כ-120 יום בלבד. הן מתפרקות בכבד.

אנמיה היא בד״כ סמפטום לבעיה או אי-סדר ביולוגי אחר שחיית המחמד כלב או חתול או חיה אחרת חווים (למשל מחלה זיהומית מדבקת או מחלה אוטו-אימונית או דימום).

אילו סוגי אנמיה קיימים?
קיימות סיבות מגוונות למחסור בכדוריות הדם האדומות. המקור לאנמיה מאובחן ע״י הוטרינר במהלך בדיקה מעמיקה הכוללת תשאול קפדני, בדיקה קלינית וטרינרית יסודית ובדיקת דם – הן מיוצגות ע״י 3 קטגוריות עיקריות:

  1. מחסור בכדוריות דם אדומות עקב ״פיצוץ״ והרס הכדוריות – הנקרא גם המוליזה. ״פיצוץ של כדוריות דם אדומות בחיות מחמד הוא סמפטום נפוץ של מחלות שונות ממקורות שונים (זיהומי, אוטו-אימוני, הרעלה, ועוד)  
  2. מחסור בכדוריות דם אדומות עקב פגיעה בייצור חדש של הכדוריות או של ההמוגלובין (למשל עקב מחסור בברזל) במח העצם שהוא סמפטום הקיים לעיתים במחלות כרוניות כלליות הגורמות לדיכוי כללי של מח העצם ו/או במקרים של מחלה כלייתית כרונית (הכליות במצב תקין מייצרות הורמון בשם אריטרופואיטין המופרש לדם מהכיליה ומעודד ייצור כדוריות דם אדומות במח העצם.
  3. מחסור בכדוריות דם אדומות עקב איבוד דם. בד״כ כתוצאה מטראומה ודימום (תאונה, מכה קשה, נפילה מגובה רב, פציעה קשה ו/או פגיעה במגנון קרישת הדם כתוצאה מלמשל מחלות זהומיות מסויימות כמו קדחת הקרציות, או ירידה בספירת טסיות הדם האחראיות בין השאר על הקרישה כתוצאה ממחלה זיהומית או אוטואימונית או הרעלת רעל עכברים ואי סדרים אחרים הקשורים בויטמין k  אשר לו תפקיד מפתח במנגנון קרישת הדם. שימו לב ! בכלבים ובחתולים איבוד דם  משמעותי יכול להיגרם לא רק מדימום אלא כתוצאה מהתקפת טפילים עור מוצצי דם (קרציות ופרעושים בכמות גדולה על בעל חיים קטן יכולים לגרום לאיבוד דם ואנמיה משמעותיים).

מהם הסימנים קליניים?

  • חולשה.
  • ריריות הפה והעיניים חיוורות או צהובות.
  • נשימות מאומצות ודופק מהיר גם במנוחה.
  • בחתולים נראה לעיתים חשק לאכול דברים יוצאי דופן כגון החול שלהם.
  • סימנים הקשורים באיבוד דם : צואה שחורה, הקאות עם דם מעוכל (גרגרי קפה בצבע שחור), ריבוי פרעושים ו/או קרציות על בע“ח. לעיתים, במקרים מסוימים, נראה גם שטפי דם על העור או בחניכיים ובריריות.

מה קורה בבדיקה הקלינית הוטרינרית ?
הרופא הווטרינר בכל בדיקה פיזיקלית מסתכל באופן קבוע על מצב הריריות, בודק את צבען ואת המהירות שבה הדם מגיע אל הריקמה הזו – זהו מדד ראשוני וחשוב עבורנו בשביל להבין אם אכן מדובר בסימנים של אנמיה. בנוסף, נקשיב גם לקצב הלב ולקצב הנשימות של החיה. חשוב לעדכן את הווטרינר אם בע“ח מקבל תרופות על בסיס קבוע או האם התחיל לקבל לאחרונה, מתי חוסן בפעם האחרונה, במידה ומדובר בכלבה – האם קיבלה טיפולים הורמונליים כלשהם להסדרת פעילות ייחום בזמן האחרון, האם אכלו מזון שיש בו בצל ו\או שום?

בחתולים במחלות כמו FIV (איידס של חתולים) ו- FeLV (לאוקמיה של חתולים) יתכנו אנמיות מלוות בסימנים נוספים כיוון שבמחלות אלו קיים דיכוי של מח העצם האחראי לייצור כדוריות דם אדומות.

במהלך הבדיקה הקלינית תילקח בדיקת דם לחיות מחמד על מנת לתת אבחון. ספירת תאי הדם האדומים בתוצאות מעבדת הדם תראה את כמות כדוריות הדם האדומות ורמת ההמוגלובין בדם, וביחד עם משטח דם במיקרוסקופ שמבצע הרופא הוטרינר, ניתן לאמת האם אכן מדובר באנמיה וגם לאבחן באיזה סוג אנמיה מדובר.

מהו הטיפול באנמיה?

פרוטוקול הטיפול מתחיל בטיפול תומך הכולל נוזלים ומנות דם במידה ומדובר באנמיה חריפה. לאחר שהצלחנו לייצב את החיה, ניגש לטפל (במידה וזה אפשרי) בבעייה הראשונית שגרמה לאנמיה מלכתחילה. כפי שצויין לעין רשימת הסיבות ארוכה מאוד. 

כיצד למנוע?
טיפולים שוטפים נכונים כגון חיסונים, תכשירים יעילים וחדשניים נגד פרעושים וקרציות, בדיקות שגרתיות – עוזרות לתפוס את הבעיה בזמן אנמיה עלולה להיות מצב מסכן חיים ולכן חשוב לשים לב לסימנים הקליניים האופיינים ואם בעל החיים שלכם מרגיש עייף יותר ופחות שמח מבדר“כ – כדאי להגיע לבית החולים הוטרינרי בפלורנטין תל אביב לבדיקה קלינית וטרינרית על מנת לנטר את הבעיה הכי מוקדם שאפשר.

צוות בית חולים פלורנטין

יש לך שאלה?

השאירו לנו שאלות ואנו נשיב לכם בבלוג שלנו :)

מאמרים אחרונים

לקביעת תור

רשמו לנו מתי תרצו להגיע ונחזור אליכם לאישור סופי של התור, יום נעים:)

מגייסים וטרינר.ית למשרת החלומות !!!

השאיר.י פרטים דוקטור ונחזור אליך ASAP