דלקת בפרוסטטה בכלבים לא מסורסים

טוני ובלוטת הערמונית

טוני הוא כלב בוגר, מגזע לברדור, בן 7, זכר לא מסורס, מחוסן ומטופל, הגיע אלינו לבית החולים הווטרינרי בפלורנטין כשהוא נותן הרבה שתן עכור/ דמי במהלך היום. חלש מאוד , מסרב לאכול ולא מעוניין לצאת לטיול.

בבדיקה הקלינית : טוני נראה מיובש, חלש ומדוכא, עם חום גבוה , מטפטף שתן עכור/דמי ומראה כאב בבדיקה רקטלית.

בבדיקות הדם נראתה עלייה של תאי דם לבנים המעידים על תהליך דלקתי בגוף ועלייה קלה במדדי הכליה. בבדיקת השתן היה ניתן לראות תאי דם אדומים ולבנים המעידים על דימום ומוגלה והרבה מאוד חיידקים.

על מנת להגיע לדיאגנוזה טוני נכנס לבדיקת אולטרסאונד שהעלתה תמונה של בלוטת ערמונית מוגדלת עם 2 מוקדים כהים המעידים על היווצרותם של אבצסים ( אבצס = כיס דלקתי מוגלתי ).

דגימה מן האבצס נלקחה באמצעות מחט המוחדרת דרך העור לבלוטת הערמונית בטכניקה מונחית אולטראסאונד ונשלחה למעבדה על מנת לאבחן את הגורם המזהם ולהתאים לטוני אנטיביוטיקה מדויקת ויעילה.

מהי דלקת בערמונית?
דלקת בבלוטת הערמונית והיווצרות אבצס יכולה להיגרם כתוצאה מזיהום חיידקי החודר דרך הדם או דרך צינורית השתן. היא שכיחה יותר אצל כלבים לא מסורסים בעלי ערמונית מוגדלת וישנה השפעה הורמונלית על היווצרותה. הדלקת יכולה להתפשט במערכת השתן ולגרום לדלקת שלפוחית השתן ולדלקת מוגלתית בכליות (פיילונפריטיס) . החיידקים יכולים לחדור גם למערכת הדם וליצור זיהום בדם ושוק. סיכון נוסף במידה ולא מטפלים , האבצס יכול להיפתח וליצור זיהום ודלקת משמעותית בחלל הבטן , מצב מסכן חיים.

במקרה כזה סירוס נחשב גם כטיפול מניעתי, אך גם כטיפול מאיץ החלמה של הדלקת עצמה.

מה כלל הטיפול?
טיפול: טוני נכנס מיד לאשפוז בבית החולים הווטרינרי בפלורנטין. במהלך האשפוז טוני טופל בנוזלים, 2 סוגי אנטיביוטיקה , משככי כאבים, ותרופות תומכות למערכת העיכול על מנת לעודד אכילה ולמנוע בחילה. הבעלים של טוני הגיע יום יום לבקר אותו. מצבו הקליני של טוני הלך והשתפר, השתן חזר לצבע תקין , התיאבון גבר וברגע שמצבו התייצב, נכנס טוני לניתוח סירוס על מנת להוריד את ההשפעה ההורמונלית ולמנוע חזרה של הדלקת.

טוני חזר הביתה כמו חדש  :)
מאז אנחנו מתראים בשמחות בחיסונים.

באהבה צוות בית החולים הוטרינרי בפלורנטין

Play Video

יש לך שאלה?

השאירו לנו שאלות ואנו נשיב לכם בבלוג שלנו :)

מאמרים אחרונים

לקביעת תור

רשמו לנו מתי תרצו להגיע ונחזור אליכם לאישור סופי של התור, יום נעים:)

מגייסים וטרינר.ית למשרת החלומות !!!

השאיר.י פרטים דוקטור ונחזור אליך ASAP