היפוך קיבה בכלבים – GDV

מהו היפוך קיבה?
היפוך קיבה (Gastric Dilatation and Volvulus, או בקיצור – GDV) הוא מצב אקוטי ומסכן חיים, בו הקיבה מתנפחת, מתמלאת בגז ומסתובבת סביב צירה.

היפוך קיבה הוא אחד ממצבי החירום החמורים ביותר בכלבים, והוא מחייב טיפול מיידי! ללא טיפול התמותה היא כמעט וודאית, וככל שהטיפול יהיה מהיר יותר כך סיכויי ההצלחה עולים.

מה הגורם להיפוך קיבה?הגורם המדויק להיפוך קיבה עדיין לא ידוע, אך לרב ההיפוך מתרחש כ– 2-3 שעות לאחר אכילה של ארוחה גדולה, בייחוד אם היא מלווה בפעילות גופנית מאומצת לאחר מכן.

התופעה נפוצה הרבה יותר בכלבים גדולים עם חזה עמוק, כדוגמת רועה גרמני, דני ענק ודוברמן, והשכיחות עולה עם הגיל. בנוסף, קרבה ראשונה לכלב שעבר היפוך קיבה גם היא מעלה את הסיכון.

מהם הסימנים שמעלים חשד להיפוך קיבה?הסימן הראשון והנפוץ ביותר הוא של ניסיונות הקאה תכופים לא פרודוקטיבים (ללא הקאה ממשית בסופם).
בנוסף, לעיתים ניתן לראות גם חוסר נינוחות, עליה בקצב הנשימה ו/או מאמץ נשימתי, וריור מוגבר.
כאשר המצב מתקדם ניתן לראות נפיחות בבטן, ובמצבים קיצוניים אף התמוטטות של הכלב.

שימו לב ! אם אתם חושדים באחד או יותר מהסימנים הנל חשוב ליצור קשר במיידי עם בית החולים הווטרינרי בפלורנטין במיידי!

מה יקרה מרגע הגעתנו לבית החולים?
הווטרינר בבית החולים יעשה בדיקה קצרה כדי לאמת את החשד שאכן מדובר בהיפוך קיבה וכדי להעריך את חומרת המצב. לאחר מכן הוא יבצע צילומי רנטגן, ועל ידי כך יגיע לאבחנה אם אכן מדובר בהיפוך קיבה. בהמשך הוא יתחיל ייצוב ראשוני על ידי פתיחת וריד ומתן נוזלים ותרופות.

ומה הטיפול?
הטיפול היחיד (!) להיפוך קיבה הוא ניתוח, בו פותחים את חלל הבטן, מסובבים את הקיבה בחזרה למקומה ומשחררים את הגז הכלוא בתוכה. לאחר מכן מבצעים קיבוע של הקיבה לקיר הגוף על מנת להפחית את הסיכון להישנות של היפוך קיבה בעתיד. ניתן לבצע את שחרור הגז (באמצעות צינור קיבה מיוחד) לפני הניתוח או במהלכו.

האם ניתן למנוע היפוך קיבה?
בהחלט!
1. אם יש לכם כלב מגזע גדול/ענק, לעולם לא לתת לו לאכול בפעם אחת את כל המנה היומית שלו ולא לבצע אף פעם שום פעילות גופנית לאחר ארוחה (משחק בגינה, ריצה, אימון אילוף וכו׳).
2. בכלבים מגזע גדול עם בית חזה עמוק מומלץ לבצע קיבוע של הקיבה לקיר הגוף כדי למנוע היפוך קיבה בעתיד. זהו ניתוח פשוט יחסית שניתן לביצוע בשילוב עם ניתוח העיקור / סירוס כאשר הכלב צעיר. 

צוות בית חולים פלורנטין

יש לך שאלה?

השאירו לנו שאלות ואנו נשיב לכם בבלוג שלנו :)

מאמרים אחרונים

לקביעת תור

רשמו לנו מתי תרצו להגיע ונחזור אליכם לאישור סופי של התור, יום נעים:)

מגייסים וטרינר.ית למשרת החלומות !!!

השאיר.י פרטים דוקטור ונחזור אליך ASAP