היפרתירואידיזם בחתולים / פעילות יתר של בלוטת התריס בחתולים

מאת: ד״ר אסף אלקלעי, מומחה אמריקאי לרפואת כלבים וחתולים.

לחתולים יש שתי בלוטות בלוטות תריס, הנמצאות בצוואר וממלאות תפקיד חיוני בוויסות קצב חילוף החומרים בגוף.פעילות יתר של בלוטת התריס מאופיינת בייצור יתר של הורמון בלוטת התריס וכתוצאה מכך עלייה מהירה בקצב חילוף החומרים. מחלה זו שכיחה אצל חתולים מבוגרים. אף על פי שבלוטת התריס גדלה בפעילות יתר של בלוטת התריס, בדרך כלל מדובר בשינוי שפיר או לא ממאיר. למעשה פחות מ -2% ממקרי בלוטת התריס אצל חתולים מהווים גידולים ממאירים בבלוטת התריס. איברים רבים מושפעים מיתר בלוטת התריס ובמיוחד הלב.

האם חתולים מסוימים נוטים יותר לפתח בלוטת התריס?
כאמור, חתולים מבוגרים נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח פעילות יתר של בלוטת התריס. גורמי סיכון סביבתיים נחקרו אם כי המנגנונים הספציפיים אינם ידועים. חשיפה לרמות גבוהות של יוד בתזונה עלולה לגרום לחתולים רגישים להתפתחות בלוטת התריס. לא ידוע על אף גזע ספציפי בעל סיכון יוצא דופן לפתח פעילות יתר של בלוטת התריס. עם זאת, נראה כי לגזעים סיאמיים, בורמזים, פרסים והימלאיה שכיחות מופחתת במקצת של בלוטת התריס בהשוואה לגזעים אחרים.

מהם הסימנים הקליניים של פעילות יתר שלבלוטת התריס?
חתול עם יתר פעילות בלוטת התריס יהיה ברוב במקרים מבוגר. הגיל הממוצע של חתולים מושפעים הוא כ 12 שנים. רק כ -5% מכלל החתולים הנגועים הם מתחת לגיל 10.הסימן הקליני השכיח ביותר ליתר התריס הוא ירידה במשקל עקב קצב חילוף החומרים המוגבר למרות התיאבון מוגבר. חתולים חולים הינם לעיתים קרובות חסרי מנוחה, ועלולים להפוך לתוקפניים. יתכנו שתיה מרובה והשתנה מרובה. ישנם מקרים של יללות מתמשכות, במיוחד בלילה ( יתכנו סינדרומים נוספים שיכולים יגרום ליללות בלילה בחתולים למשל – סינדרום אי-תפקוד קוגניטיבי – cognitive dysfunction syndrome. בנוסף, חתולים חולים עלולים להראות פרווה לא מטופחת. בלוטת התריס משפיעה על כל מערכות הגוף. עם זאת ישנם שני סיבוכים משניים עיקריים לפעילות יתר של בלוטת התריס:
1. יתר לחץ דם.
2. מחלות לב בשם secondary hypertriphic cardiomiopathy – שהיא למעשה מחלה של שריר הלב הגורמת לעיבוי הפיך של דופן שריר הלב כתוצאה מתהליכים ביוכימיים מסויימים המואצים המחלה זו וגם בעקבות קצב לב מהיר יותר לאורך זמן.
כ -25% מהחתולים הסובלים מפעילות יתר של בלוטת התריס סובלים מיתר לחץ דם ובמידה והוא גבוה מאוד יכול להתרחש דימום ברשתית או ניתוק רשתית, וכתוצאה מכך עיוורון פתאומי. שני סיבוכים אלו כאמור הינם הפיכים לחלוטין כאשר ניתן טיפול מתאים.

מה גורם לפעילות יתר של בלוטת התריס?
הסיבה המדויקת ליתר בלוטת התריס לא זוהתה, אם כי תפקידו של יוד באוכל ממשיך להיחקר כגורם משפיע בחתולים רגישים.

כיצד מאבחנים יתר פעילות של בלוטת התריס?
אבחנת יתר של בלוטת התריס בחתול היא בדרך כלל פשוטה:
– השלב הראשון הוא קביעת רמות הורמון בלוטת התריס (TT4) בדם. בדרך כלל, רמת ה- TT4 כל כך גבוהה כך שאין שום שאלה באשר לאבחון.
עם זאת, לעיתים האבחון נעשה מורכב יותר ובמקרים אלו מומלץ לשלב בדיקה וחוות דעת וטרינר מומחה; ישנם מקרים בהם חתול החשוד כי סובל מיתר פעילות בלוטת התריס ובבדיקה של רמות הורמוניות – רמת TT4 נמצאת בטווח הנורמלי העליון. כאשר זה קורה, מבוצעת בדיקה חוזרת כעבור שבוע-שבועיים מאחר והתנודתיות ( fluctuation) של רמות TT4 משתנות בטווח של ימים ולא של שעות. במידה והחשד עדיין קיים יש לבצע בדיקה של T4 חופשי בדם ( לעומת tt4 שהוא קשור לחלבון בדם)
או בדיקות הורמונליות אחרות כמו בדיקת דיכוי באמצעות הורמון T3 הכוללת שימוש בהורמון בלוטת תריס אחר הנקרא T3 אך קצרה היריעה כאן מלפרט.
ניתן לבצע בדיקות דימות לבירור גודל בלוטת בתריס. הבדיקה היעילה ביותר נקריאת
סינטיגרפיה של בלוטת התריס ואינה מבוצעת בארץ בשלב זה. בהיעדר סינטיגרפיה בחתולים -סריקת אולטרסאונד לתירואיד מהווה נדבך אבחוני חשוב.

כיצד מטפלים בהפרת בלוטת התריס?
מכיוון שלפחות מ -2% מהחתולים הסובלים מיתר פעילות בלוטת התריס יש גידולים סרטניים בבלוטת התריס, הטיפול בדרך כלל מוצלח מאוד.לפני שבוחרים צורת טיפול כלשהי, מבוצעות מספר בדיקות שיכולות לכלול בדיקות דם נוספות, בדיקת שתן, צילומי רנטגן בחזה, א.ק.ג ומדידת לחץ דם. בדיקות אלה חשובות כדי להעריך את בריאותו הכללית של החתול שלך ולחזות את הסבירות לסיבוכים. ניתן להמליץ ​​על אולטרסאונד של הלב (הנקרא אקו לב) בהתבסס על מצבו של החתול, במיוחד אם יש חשש לsecondary cardiomyopathy . ישנן מספר אפשרויות טיפול. יש לקחת בחשבון גורמים רבים בבחירת הטיפול הטוב ביותר. אפשרויות הטיפול בהפרת בלוטת התריס הן:
1. תרופות דרך הפה.
מתן מתימזול לכל החיים יכול ל״הרגיע״ בלוטת תריס הפעילה יתר על המידה. בד״כ לוקח מספר שבועות ל methimazole לנרמל את רמות הורמון בלוטת התריס. יש לקחת בחשבון את כל תופעות לוואי של מתימזול, אשר עשויות לכלול הקאות, עייפות, אנורקסיה, חום, נזק לכבד, אנמיה וירידה בכדוריות הדם הלבנות בדם. במקרים מסוימים עלולה להתרחש ירידה בטסיות הדם (טרומבוציטופניה). מאחר וטסיות הדם חשובות לקרישת הדם, טרומבוציטופניה עלולה להוביל לדימומים ספונטאניים. ישנם עוד תופעות לוואי למתימזול. בגלל סיכוני תופעות הלוואי , יש צורך לעקוב מקרוב אחר החתול באמצעות ביצוע בדיקות דם פשוטות כל בערך שלושה חודשים בעת השימוש בתרופה זו.
Methimazole חוסם ייצור של עודף הורמון בלוטת התריס במקום להרוס את רקמת בלוטת התריס החריגה, ולכן יש לתת את התרופות למשך שארית חיי החתול. סוג זה של טיפול מתאים לחתול שנמצא בסיכון לפעולה כירורגית בגלל סכנה חמורה לעמוד בהרדמה, בגלל בעיות בריאותיות אחרות או שהוא זקן במיוחד. כאמור , ניתן להשתמש במתימזול גם למספר שבועות לייצוב החתול הנמצא בסיכון כירורגי מוגבר בגלל סיבוכים לבביים. המינון הנדרש של methimazole יכול להשתנות לאורך זמן ולכן מומלץ לעקוב אחר רמות בלוטת התריס אצל בעלי חיים מטופלים כל 3 חודשים וגם לאחר שמצבם הקליני יציב. ישנן פורמולציות של מתימזול למריחה על עור אפרכסת האוזן דרכה הוא נספג לדם.

2. הסרה כירורגית של בלוטת התריס
מכיוון שחתולים החולים בפעילות יתר של בלוטת התריס הם בדרך כלל זקנים, יש מידה של סיכון הכרוכה בפעולה כירורגית. עם זאת, אם החתול בריא פרט לעניין בלוטת התריס ובדיקות האבחון הראשוניות סבירות – הסיכון הוא מינימלי. אם המחלה כוללת את שתי אונות בלוטת התריס, יתכן ויהיה צורך בשני ניתוחים, בהתאם לבחירת המנתח. אצל חתולים רבים רק אונת בלוטת התריס אחת אינה תקינה, ולכן יש צורך בניתוח אחד בלבד. הסרה כירורגית של בלוטות התריס המושפעות עשויה להיות יעילה מאוד.לחתולים מסויימים הסובלים מפעילות יתר של בלוטת התריס יש תאי בלוטת התריס במקומות חריגים הנקראים ectopic thyroid tissue שלכולה להיות ממוקמת מתחת ללשון, בהמשך מורד הצוואר או עד חלל בית החזה ובסיס הלב – מקרים אלו חייבים להיות מאובחנים ( באמצעות סינטיגרפיה או CT) טרם הנתיחה היות ובמידה אינם מאובחנים והם עשויים להישאר ולהשאיר את מצב יתר לחץ הדם לאחר הניתוח. אם ניתוח הוא שיטת הטיפול הנבחרת, ניתן לרשום את התרופות נגד בלוטת התריס מתימאזול למשך מספר שבועות לפני הניתוח. במהלך תקופה זו , התיאבון המוגבר אמור להתנרמל, החתול כנראה יעלה קצת במשקל, ולחץ הדם והדופק שלו גם אמורים ״להירגע״ . Methimazole ניתן גם לפני הניתוח כדי לקבוע אם לחתול יש מצב רפואי משני כמו מחלת כליות או כבד שהוסווה על ידי בלוטת התריס. אם החתול שלך עובר בהצלחה את הטיפול הראשוני ללא סיבוך, יבוצע ניתוח.
לאחר הניתוח החתול מאושפז למשך לילה עד שני לילות לאחר הניתוח, ועליו להתחיל לאכול ולהתנהג כרגיל לאחר חזרתו הביתה. שבוע עד שבועיים לאחר הניתוח נמדדת רמת TT4 נוספת.

3. תזונה רפואית .
האכלה בתזונה רפואית מיוחדת מוגבלת ביוד הניתנת על ידי וטרינר בלבד – תגרום לנרמול של הסימנים הקליניים ואיזון רמות הורמון בלוטת התריס . מעל 10 שנים של מחקר תזונתי קליני גילה כי על ידי שליטה ברמות התזונה של היוד, גופו של חתול החולהמצליח לאזן את יצור רמות ההרומון. זו אינה דיאטה נטולת יוד, אלא דיאטה עם תכולת יוד מבוקרת במדויק של 0.2ppm – כמות קטנה מאוד. כדי שדיאטה זו תפעל, היא חייבת להיות המזון היחיד שאוכל החתול.

4. יוד רדיואקטיבי. (לא זמין בישראל בשלב זה)
דרך יעילה מאוד לטיפול ביתר בלוטת התריס היא באמצעות טיפול ביוד רדיואקטיבי (I-131). כאשר ניתנת זריקת יוד רדיואקטיבי, היא הורסת את רקמת בלוטת התריס החולה מבלי לסכן איברים אחרים. טיפול I-131 אינו דורש הרדמה והוא מבטל את הצורך בתרופות יומיומיות. הטיפול דורש בדרך כלל שבוע או שבועיים של אשפוז בבית חולים וטרינרי המורשה לנהל טיפול בהקרנות. מאותן סיבות כמו טיפול כירורגי, ככל הנראה החתול מתחיל במתימזול במשך כחודש לפני הטיפול ביוד רדיואקטיבי.מכיוון שכל חתול שונה מחברו, הווטרינר ייעץ לך לגבי הטיפול הטוב ביותר עבור החתול האישי שלך. מה שעשוי לעבוד אצל חתול אחד לא בהכרח יעבוד אצל אחר.

ניטור טיפול!
שימו לב,
בשל ההשפעות המזיקות של יתר לחץ דם על הכליות של החתול שלך, חשוב שערכי הכליות בדם יוערכו לאחר שהרמת התירוקסין שלהם תוקמה, גם אם הם היו תקינים בבדיקות הדם הראשוניות. לעיתים קרובות טיפול מוצלח ביתר פעילות של בלוטת התריס יחשוף אי ספיקת כליות נסתרת אשר תדרוש טיפול נוסף ותגלה בצורה הטובה ביותר בשלב מוקדם של המחלה.

האם ניתן למנוע פעילות יתר של בלוטת התריס בחתולים?
נכון לעכשיו לא ידועים אמצעי מניעה לפעילות יתר של בלוטת התריס, אך אבחון מוקדם מקטין את הבעיות המשניות ומשפר את הפרוגנוזה. כל החתולים הקשישים צריכים לעבור בדיקה פיסיקאלית מלאה על ידי וטרינר אחת לחצי שנה. יש לתת תשומת לב מיוחדת לבלוטת התריס, לחפש ראיות להגדלה ולסימנים הקליניים של בלוטת התריס. בדיקות דם ושתן שנתיות חשובות בכל החתולים מעל גיל 8 כדי לזהות יתר של בלוטת התריס לפני שמתרחש נזק בלתי הפיך.

יש לך שאלה?

השאירו לנו שאלות ואנו נשיב לכם בבלוג שלנו :)

מאמרים אחרונים

לקביעת תור

רשמו לנו מתי תרצו להגיע ונחזור אליכם לאישור סופי של התור, יום נעים:)

מגייסים וטרינר.ית למשרת החלומות !!!

השאיר.י פרטים דוקטור ונחזור אליך ASAP