המטומה באפרכסת האוזן בכלב

מאת: ד״ר אסף אלקלעי, מומחה לרפואת כלבים וחתולים.

מהי המטומה?
המטומה היא הצטברות (״כיס״) דם מקומית בתוך איבר או רקמה. המטומה מכונה לפעיתים ״שלפוחית ​​דם״. ההמטומה השכיחה ביותר בכלב היא זו המתרחשת על גבי דופן אפרכסת האוזן והיא נקראת Aural Hematoma.

מדוע מתרחשות המטומות של האוזן?
המטומות באוזן מתרחשות כאשר כלי דם באוזן ניזוק ונפתח לחלל שבין סחוס האוזן לעור. הדבר קשור לרוב לטראומה לכלי הדם הללו כתוצאה מניעור אגרסיבי ממושך של הראש או גירוד ממושך עם הרגליים. כלבים עם דלקות אוזניים על רקע משתנה:
– אלרגיה או קרדיות אזנים אן כל דבר שיכול להציק לאורך זמן וירגום לניעור וגירוד כרוני אגרסיבי של הראש – ינערו את ראשם באלימות והתוצאה תהיה המטומה באפרכסת האוזן. והצטברות דם בין העור לסחוס אפרכסת האוזן.

כלבים עם אוזניים שמוטות ארוכות אך לא רק נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח המטומות באוזן. חיות מחמד עם הפרעות קרישה או דימום עשויות לפתח המטומות, עם או בלי היסטוריה של טראומה.

איך זה נראה/מרגיש?
המטומה באפרכסת האוזן נראית כמו נפיחות פנימית באפרכסת ומרגישה חמה מאוד למגע

כיצד מטפלים בהמטומה?
המטומה חייבת להיות מופלת אחרת יכולה לגרום לעיוות קבוע באפרכסת האוזן
יש לטפל בהמטומה בהקדם האפשרי או עלול לגרום לעיוות קבוע של האפרכסת.

שיטת הטיפול המועדפת כוללת תיקון כירורגי של ההמטומה.
הטכניקה הכירורגית בפועל יכולה להשתנות בהתאם לנסיבות ולהעדפת הווטרינר המנתח, אך כוללת תמיד את אותם השלבים הבסיסיים. ראשית, העור מעל ההמטומה נחתך בניתוח כדי לנקז את הדם ולהסיר כל קרישי דם. לאחר מכן, מצמצמים את החלל הריק שנשאר על ידי הצבת תפרים רבים דרך האוזן, שיקדמו היווצרות רקמת צלקת בצורה הדרגתית מפוזרת ואת הצמדת הסחוס לעור ויסייעו במניעת הישנות עתידית. ניתן להניח נקז לשיפור ניקוז הדם והסרתו לאחר מספר ימים לפי שיקול הכירורג. לבסוף, האפרכסת יחבשת באופן מיוחד על מנת למנוע נזק נוסף ולקדם את תהליך ההחלמה וההידבקות המחודשת.

בנוסף לטיפול בהמטומה, חשוב אוד לטפל בגורם הראשוני לניעור הראש שכאמור יכול להיות זיהום או אלרגיה המערבים את האוזן החיצונית.

איזה מעקב נחוץ?
הווטרינר יכול להסיר את הנקז במידה והונח או את התחבושת תחבושות לפי שיקולו בהמשך. ניתן להסיר את התפרים לאחר שבועיים.

האם זה לא ייעלם עם הזמן, בדיוק כמו פצע שמגליד?
אם לא מטפלים בהמטומה, ייתכן שהההמטומה תיספג מחדש לאט, אך כתוצאה מכך אפרכסת האוזן יכולה כאמור להתעוות. העיוות מסב חוסר נוחות. המטומות של האוזן הן כואבות מאוד ויש לטפל בהן בהקדם ללא שהות.

אפשר פשוט לנקז את הנפיחות?
ניקוז יכול לסייע לתיקון זמני, אך ברוב המכריע של המקרים ההמטומה חוזרת תוך מספר ימים. ככל שההמטומה לא מטופלת זמן רב יותר – כך גדלה הסבירות לנזק ועיוות קבוע. ניתן להשתמש בניקוז אם ההמטומה קטנה מאוד, או אם המטופל אינו יכול לעבור ניתוח מסיבה רפואית כלשהי. אם הניקוז הוא הטיפול הנבחר, היה מוכן לחזור לווטרינר לכמה ביקורים נוספים, מכיוון שלרוב יש צורך בניקוזים חוזר. שיטת טיפול זו עשויה בסופו של דבר לבטל את הבעיה, אם כי ייקח יותר זמן להגיע לתוצאה זהה לניתוח. בדרך כלל משולבות תרופות נוגדות דלקת במקרים אלה.

יש לך שאלה?

השאירו לנו שאלות ואנו נשיב לכם בבלוג שלנו :)

מאמרים אחרונים

לקביעת תור

רשמו לנו מתי תרצו להגיע ונחזור אליכם לאישור סופי של התור, יום נעים:)

מגייסים וטרינר.ית למשרת החלומות !!!

השאיר.י פרטים דוקטור ונחזור אליך ASAP