הרעלת שוקולד בכלבים

שמעתי ששוקולד רעיל לכלבים?  האם נכון הדבר?

כן, שוקולד רעיל לכלבים (וחתולים!). בעוד שלעיתים נדירות הוא קטלני, שוקולד עלול לגרום לפגיעה רפואית משמעותית. שוקולד רעיל מכיוון שהוא מכיל מרכיב כימי הנקרא תיאוברומין. תיאוברומין הוא הרעלן הדומיננטי בשוקולד ודומה מאוד לקפאין. שני הכימיקלים משמשים גם תרופתית כמשתן, ממריצים של קצב הלב, מרחיבי כלי דם, ומרגיעים שרירים חלקים. חילוף החומרים של תאוברומין בכלבים אינו כמו בבני אדם וזה הופך אותם לרגישים יותר להשפעות הכימיקל הזה.

עד כמה שוקולד רעיל לכלב?
כמות התיאברומין הרעילה משתנה עם סוג השוקולד. ככל שהשוקולד כהה ומר יותר, כך הוא מסוכן יותר לכלבים. שוקולד אפייה ושוקולד מריר בוטיקי מרוכזים מאוד בריכוז 45-60% מכילים  450-1500 מ"ג תיאוברומין ל100 גרם, בעוד ששוקולד חלב רגיל מכיל רק כ-150-200 מ"ג ל100 גרם. בשוקולד לבן יש  כ 1 מ"ג תיאוברומין בלבד ל100 גרם שוקולד (עם זאת, כלבים עדיין יכולים לחלות מכמות השומן והסוכרבשוקולד לבן שעלולה לגרום לדלקת בלבלב).  עבור כלבים רבים בליעת כמויות קטנות של שוקולד חלב אינה מזיקה.

כמות התיאברומין הרעילה משתנה עם סוג השוקולד.

ישנם דיווחים כי תיאוברומין במינון של כ 20 מ"ג לק"ג כבר רעיל וכול לגרום
לעירנות יתר, היפראקטיבייות וסימני מערכת העיכול (כגון ריור, הקאות ושלשול שעשויים להריח כמו שוקולד). במינונים מעל 40 מ"ג לק"ג ניתן לראות סימנים לבביים הכוללים קצב לב מהיר מאוד, לחץ דם גבוה או אפילו הפרעות קצב. במינונים של יותר מ -60 מ"ג לק"ג ניתן לראות סימנים נוירולוגיים הכוללים רעידות, עוויתות ואף התקף פירכוסים. מוות נצפו בסביבות 200 מ"ג / ק"ג או כאשר מתרחשים סיבוכים.

מהם הסימנים הקליניים להרעלת שוקולד?

הסימנים קליניים תלויים בכמות ובסוג השוקולד שנבלע. אצל כלבים רבים, הסימנים הקליניים הנפוצים ביותר הם הקאות ושלשולים, צמא מוגבר, התנשמות או אי שקט, מתן שתן מוגבר וקצב לב מואץ. במקרים חמורים ניתן לראות רעידות שרירים, התקפים ואי ספיקת לב. אצל חיות מחמד מבוגרות שאוכלות כמות גדולה של שוקולד מריר או אפייה באיכות גבוהה, עלול להתרחש מוות פתאומי מדום לב, במיוחד אצל כלבים הסובלים ממחלת לב קיימת. סיבוכים כמו דלקת ריאות שאיפתית מהקאות עלולים להחמיר את הפרוגנוזה של הרעלת שוקולד. אם יש לכם ספק, טיפול וטרינרי מיידי הכרחי אם בנבלעה כמות רעילה של שוקולד.

סימנים קליניים להרעלת שוקולד יכולים להתפתח תוך דקות עד שעות שעות ולהימשך ימים. 

סימנים קליניים של הרעלת שוקולד יכולים להופיע תוך כמה שעות , ויכולים להימשך ימים, בגלל  זמן מחצית החיים הארוך של תיאוברומין. תיאוברומין יכול אפילו להיספג מחדש חזרה לדם משלפוחית ​​השתן, ולכן נדרשים נוזלי IV וטיולים תכופים לעידוד הטלת שתן. חשוב לפנות לקבלת טיפול רפואי וטרינרי ברגע שיש חשד שהכלב אכל שוקולד.

מה עלי לעשות אם הכלב שלי אכל שוקולד?

אם יש לך ספק, פנה לווטרינר שלך כדי לבדוק אם נבלעה כמות רעילה של שוקולד. אם בולעים כמות רעילה, עליך להגיע מיד לוטרינר. ככל שהתיאברומין יפרש מהגוף כך הפרוגנוזה של הכלב שלך תהיה טובה יותר.

מה הטיפול בהרעלת שוקולד?

הטיפול תלוי בכמות ובסוג השוקולד הנאכל. אם מטפלים מוקדם, הוצאת השוקולד מהקיבה על ידי מתן תרופה להשריית הקאה ומתן פחם פעיל בכדי לחסום את ספיגת תיאוברומין לגוף עשויה להיות כל מה שנדרש. ניתן לתת פחם פעיל כל ארבע עד שש שעות במשך עשרים וארבע השעות הראשונות על מנת להפחית את המשך הספיגה ומחזור הדם של תיאוברומין.

מקובל בד״כ לתת טיפול תומך כגון מתן נוזלים לוריד כדי לסייע בייצוב ולקידום הפרשת התיאוברומין מהגוף. יש לעקוב מקרוב אחר כל כלב שבלע שוקולד ולנטר סימני חוסר שקט, עירנות מוגברת, הקאות, שלשולים, עצבנות, קצב לב לא סדיר ולחץ דם גבוה. לעיתים קרובות, תרופות להאטת דופק (למשל מקבוצת חוסמי הבטא) עשויות להיות נחוצות לטיפול בדופק מוגבר ובהפרעות קצב.

 

יש לך שאלה?

השאירו לנו שאלות ואנו נשיב לכם בבלוג שלנו :)

מאמרים אחרונים

לקביעת תור

רשמו לנו מתי תרצו להגיע ונחזור אליכם לאישור סופי של התור, יום נעים:)

מגייסים וטרינר.ית למשרת החלומות !!!

השאיר.י פרטים דוקטור ונחזור אליך ASAP