חשיבות בדיקת הדם השגרתית בחיות מחמד מבוגרות וזקנות

עם התקדמות הרפואה והטכנולוגיה תוחלת החיים בבני אדם, ובבעלי חיים, עולה כמדי שנה.
גיל מבוגר כשלעצמו הוא אינו מחלה, אך כן קיימת עליה בשכיחות מחלות שונות בגילאים מבוגרים. לדוגמא, מחלות כליות, מחלות כבד, מחלות אנדוקריניות (הורמונליות), מחלות לב, תהליכים גידוליים ועוד. מרבית מחלות אלו הן פרוגרסיביות ונוטות להחמרה איטית עם הזמן. במצבים אלו קיימת חשיבות גדולה לאבחון מוקדם של המחלה על מנת להאט, ולפעמים אף למנוע לחלוטין את התקדמות המחלה.

האם הכלב/החתול שלי זקן?
ההגדרה של הזקנה אינה חד משמעית ומשתנה בין חתולים, כלבים מגזעים קטנים וכלבים מגזעים גדולים.
באופן כללי ניתן לומר שבעל חיים נחשב למבוגר לאחר שעבר מעל ל– 75% מתוחלת החיים הממוצעת. חתולים יחשבו למבוגרים מעל גיל 8-9 שנים. כלבים יחשבו למבוגרים מעל גיל 7.

שימו לב! אנו ממליצים לבצע בדיקות שגרתיות אחת לשנה לכל כלב וחתול מבוגרים

מה קורה בחדר הבדיקה?
1. בדיקה רפואית מקדימה

תמיד לפני כל לקיחת דם, בדיקה קלינית מלאה תתבצע  ע״י חבר צוות הוטרינרים של בית החולים. אנו נשקף לכם הבעלים את התרשמותנו מהבדיקה תו״כ ומיד לאחר הבדיקה. הבדיקה לוקחת כ 10-15 דקות בחדר בדיקה נינוח ושקט ומלווה בתשאול קצר אודות חיית המחמד שלכם על מנת לקבל תמונה קלינית שלמה ככל האפשר. במהלך בדיקה זו הווטרינר יכול לקבל פרטים ראשוניים על תפקוד מרבית מערכות הגוף של בעל החיים. הבדיקה תכלול מישוש ייסודי של בעל החיים, הקשבה באמצעות סטטוסקופ לריאות וללב, מדידת טמפרטורה, דופק וקצב נשימה, ועוד. בדיקה זו ניתנת בחינם לכלל המנויים ולכל מי שמגיע לבדיקת דם שגרתית לחיה מבוגרת.

2.  בדיקת דם
הליך קצר בדרך כלל המתבצע ע״י הרופא הוטרינר בבית החולים. בכלבים וחתולים נוחים לוקח בין דקה לחמש דקות.
עם לקיחת דגימת הדם – זו מועברת מיד למעבדת הדם שלנו בתוך בית החולים הוטרינרי ותוצאות מתקבלות תוך דקות ספורות בתומם תקבלו תמונת מצב מלאה על תפקוד מערכות הגוף השונות של חייתכם האהובה והמתבגרת.
מה כוללות התוצאות?
ספירת דם. בה נספרים במכונת דם ייעודית כלל מרכיבי הדם. שלושת סוגי התאים העיקריים הם:
תאי דם אדומים :אחראים על הסעת חמצן בין אברי הגוף – בבדיקה ניתן לאבחן אנמיה (מחסור בתאי דם אדומים) ואנומליות שונות במורפולוגיה של תאי הדם, שיכולות להצביע על מחלות שונות.
תאי דם לבנים : אחראים על המערכת החיסונית – ניתן לזהות עליה או ירידה במספר תאי הדם הלבנים, בדרך כלל עקב דלקות בגוף.
טסיות : אחראיות על קרישת הדם. במקרה של מחסור בטסיות דם יש סכנה לדימומים, דבר שעלול להיות מסכן חיים.

ביוכימיה של הדם. בבדיקה זו נמדדים מספר פרמטרים שיכולים להצביע על תפקודי איברים פנימיים בגוף (כבד, כליות, לבלב) ועל מאזן המלחים בגוף. בדיקה זו וספירת הדם חשובות מאין כמוהן ומאפשרות איתור מוקדם של מחלות שונות, כדוגמת מחלות כבד וכליות, ומחלות הורמנליות (לדוגמא סכרת) הנפוצות יותר בגילאים המבוגרים.

רק במידת הצורך נמליץ על בדיקות נוספות, כמו צילומי רנטגן, אולטראסאונד, בדיקת שתן ובדיקות דם נוספות . כל הבדיקות הללו מתבצעות באופן קבוע בבית החולים הוטרינרי בפלורנטין.

צוות בית חולים פלורנטין

יש לך שאלה?

השאירו לנו שאלות ואנו נשיב לכם בבלוג שלנו :)

מאמרים אחרונים

לקביעת תור

רשמו לנו מתי תרצו להגיע ונחזור אליכם לאישור סופי של התור, יום נעים:)