טוואי התהלוכה וכלבים

מאת: ד״ר אסף אלקלעי – מומחה אמריקאי לרפואת כלבים וחתולים.

תהלוכן האורן, הידוע בכינוי העממי טוואי התהלוכה, הוא זחל שיהפוך במרוצת הזמן לאחר תקופת התגלמות לפרפר. למרות שמדובר בזחל מרהיב ביופיו, אליה וקוץ בה – שערותיו מכילות ארס שבמגע עם העור, יגרום לפריחה ותגובה אלרגית מקומית. במקרים הרבה פחות נעימים – כאשר הוא בא במגע עם ריריות הגוף ובחלל הפה במיוחד, יכול הארס לגרום לפגיעה חריפה ברקמות.

האביב כבר כאן וכבר מתועדות ברחבי הארץ התגברות בכמות הזחלים בעיקר על האדמה, בסמוך לעצים ובעיקר בסביבת אורנים.

הפגיעה הנפוצה ביותר בקרב חיות מחמד מתרחשת בכלבים – כאשר הם מבחינים בזחלים, הם נוטים לפתח סקרנות כלפיהם ובנסיון לשחק עימם מקרבים ראשם מרחרחים ומכניסים אותם לפיהם התנהגות זו היא אחת הטעויות של הכלב – ואגב חתול לעולם לא יעשה אותה.

חשיפת רירית חלל הפה של הכלב לארס טוואי התהלוכה תגרום לנמק של הלשון ואיזור החניכיים וסיכון להתנפחות איזור הלוע וקשיי נשימה עד כדי חנק. נמק בלשון עקב מגע עם ארס הזחל יביא ברוב המקרים לצורך בפתרון כירורגי בו תוסר הרקמה המתה כולל חלקים נרחבים בלשון.

טיפול נכון

ההתאוששות מהתערבות כירורגית כוללת שימוש במשככי כאבים חזקים ממשפחת האופיאטים בטפטוף איטי וממושך לוריד, אשפוז ממושך ושיקום חלל הפה וסיוע עד רכישה מחדש של היכולת להכניס אוכל לפה, ללעוס ולבלוע . בטיפול אינטנסיבי נכון ניתן בהחלט להציל את הכלב. עם זאת, חשוב מואד להרחיק כלבים ממוקדי טוואי התהלוכה ולדאוג לטייל עם רצועה ואף עם מחסום פה כדי למנוע מגע עם אשפה, גופים זרים וביניהם גם הזחל הארסי.

חתולים כאמור, בדרך כלל יותר זהירים ולא מכניסים לפיהם שום דבר לפני שהם "בודקים" אותו היטב עם הידיים. זו גם הסיבה שהם פחות סובלים מהכשות נחשים באופן כללי ובפנים בפרט לעומת כלבים. 

מה לעשות אם הכלב הכניס זחל לפה? מומלץ להבהיל אותם לוטרינר כירורג לצורך טיפול דחוף. הטיפול צריך להיות תחת הרדמה ובשילושב של משככי כאב מהרגע הראשון. כאמור ויתכן אף אישפוז ארוך ושיקום לאחר מכן. אם הבחנת בהכנסת זחל לפה – יש להביא להוצאה של הזחל ( עם מקל או אם יש כפפה זמינה לא חדירה , יש כלבים שמגיבים לפקודה ״ עזוב״ ופותחים את הפה).
אין לתת לכלב לשתות מים כי אז הוא יבלע למעשה את הארס שיפגע גם במערכת העיכול (קיבה ומעיים).

מומלץ לשטוף ידיים מיד באם נגעתם בזחל ולהימנע מהכנסת אצבעות לפה או לגרד בעיניים או בשאר חלקי הגוף כדי לא לזרוע את הארס. אם מצאתם ריכוזים גדולים של זחלים המדוברים, כדאי לעדכן את הרשות העירונית ולהתקשר ל 106, בעיקר אם מדובר בסמוך לגני ילדים או גינות כלבים.

אביב משמח!

יש לך שאלה?

השאירו לנו שאלות ואנו נשיב לכם בבלוג שלנו :)

מאמרים אחרונים

לקביעת תור

רשמו לנו מתי תרצו להגיע ונחזור אליכם לאישור סופי של התור, יום נעים:)

מגייסים וטרינר.ית למשרת החלומות !!!

השאיר.י פרטים דוקטור ונחזור אליך ASAP