מחלות לב בכלבים וחתולים

גם כלבים וחתולים חולים לעיתים במחלות לב. ממש כמו בני אדם.
גילוי מוקדם של מחלת לב מאפשר הארכת חיים ושיפור באיכות החיים באמצעות טיפול מתאים.

באופן כללי מחלות לב יכולות להיות מולדות (מומי לב וכלי דם מולדים למשל) או נרכשות במהלך החיים, בדרך כלל כתוצאה מנטייה גנטית ותנאים סביבתיים שמשפיעים על התפתחות המחלה. מחלות לב יכולות להיות קלות ונתמכות תרופתית עם שעורי הצלחה יפים בתחזוקה של איכות החיים הטובה של הכלב או החתול. מצד שני, ישנן מצבי חולי לבביים לא מעטים המהווים סכנת חיים ממשית ומתמשכת, הדורשת התיחסות רפואית מדוייקת, אבחון וטיפול נכון על מנת לצמצם את ההסתברות לארועי מוות כתוצאה מהדרדרות מהירה של מחלה כרונית או התפתחות של הפרעות קצב קשות שונות בינהן פרפור עליות, ירידה קשה בדופק הלב, פעימות לא סדירות ואף דום לב.

גזעים מסויימים של כלבים וחתולים יכולים להיות בעלי שכיחות מחלות הלב גבוהה יותר. למשל, כלבים מגזע קבלייר קינג צ׳ארלס הם בעלי שכיחות גבוהה למחלה של מסתם המיטראלי בשם Myxomatous Mitral Valve Disease – MMVD שנמצא בין עליה שמאל לחדר שמאל, שגורמת לדליפה של דם חזרה לעליה בעת כיווץ הלב וירידה הדרגתית בתפוקת הלב עד כדי בצקת ריאות ואי ספיקת לב.
כלבי דוברמן הם בעלי נטייה גנטית ושכיחות גבוהה יותר לפתח מחלה של רקמת שריר הלב בשל Dialated crdiomyopathy – DCM שהופכת להיות דקה ובעלת יכולת כיווץ נמוכה יותר והחמרה לאי ספיקת לב ומוות מוקדם.
DCM יכולה לנבוע לא רק ממקור גנטי אלא כתוצאה מחוסר בחומצת אמיונו בשם טאורין, ובמקרה זה מתן טאורין יכול למגר את ההמחלה.
לאחרונה תועדה על ידי ארגון הבריאות העולמי, שכיחות גבוהה של DCM בכלבים שצרכו תזונת grain free לעיתים עם נוכחות מרכיב של קטניות ( למשל עדשים ואפונה). כלבים אלו היו ללא נטיה מובהקת לגזע מסויים.
כלבי בוקסר גם הם לעיתים בעלי נטייה גנטית ושכיחות גבוהה יותר שלמחלה של הלב הימני בשם Right Ventricular Arrhythmogenic Cardiomyopathy שגורמת להפרעות קצב קשות, התעלפויות ויכולה להגיע לדום לב לצערנו הרב.
כלבי ספרינגר ספניאל הינם בעלי נטיה להפרעת קצב יחודית.
גם חתולים מגזע מיינקון, רגדול ואביסיניין הם בעלי נטיה גנטית להתפתחות מחלת לב.

החשד למחלת לב עולה בד״כ עקב שמיעת רשרוש לב בהקשבה ללב עם סטטוסקופ או במקרים בהם מחלת לב לא אובחנה/אותרה מוקדם והכלב או החתול מגיעים כתוצאה מהידרדרות וסיבוך של מחלה קיימת ( במקרים אלו יתבצע ייצוב של המצב ורק לאחר מכן החיה תידרש לעבור תהליך אבחון מסודר)

הכלים העיקריים באבחון מחלת לב הם אולטרסאונד (אקו-לב), צילום רנטגן וא.ק.ג ש שנותנים מידע על גודל, תפקוד, קצב ומקצב הלב.

אבחון מוקדם של בעלית לב מציל חיים.
בכל מצב בו אותר רשרוש לב מומלץ לבצע אקו-לב ו/או צילום בית חזה ולפעמים גם א.ק.ג. בדיקות אלו שופכות אור על הסיבות לרשרוש ומאפשרות ברב המקרים אבחון ובחירת טיפול מדוייק שיאפשר איכות חיים גבוהה ועליה משמעותית בתוחלת החיים.

יש לך שאלה?

השאירו לנו שאלות ואנו נשיב לכם בבלוג שלנו :)

מאמרים אחרונים

לקביעת תור

רשמו לנו מתי תרצו להגיע ונחזור אליכם לאישור סופי של התור, יום נעים:)