שליפת גוף זר מחלל האף באמצעות אנדוסקופיה מתקדמת

סיפורה של וושה

וושה (woosha), הגיעה לבית החולים הוטרינרי עם תלונה עיקרית של התעטשויות בלתי פוסקות שהופיעו ברגע אחד, ולא בהדרגה. דברי הבעלים: ”הכלבה כבר יומיים מתעטשת ללא הפסקה אולי היא חטפה התקף אלרגיה, הבוקר יצא לה דם מהאף בהתעטשות…"

וושה היתה נבדקה באופן יסודי. במהלך הבדיקה וושה המסכנה המשיכה להתעטש כל הזמן וללא הפסקה. ממצאי הבדיקה הקלינית העלו כי עיקר ההפרשות הדמיות יוצאות מנחיר שמאל בלבד. בנוסף קצה הלשון של אושה היה פצוע עקב נשיכתו אגב ההתעטשויות הבלתי נפסקות.
וושה ללא ספק סבלה מאי הנוחות קשה שהורגשה עליה.
בדיקה כללית של תפקוד שאר מערכות גופה של וושה לא העלו ממצאים נוספים. חום גופה היה תקין, קולות הלב ודרכי ההנשימה של אושה ועוד פרמטרים נוספים חשובים – היו תקינים.

באבחנה המבדלת שביצענו, הערכתי כי ראשית, ייתכן ומדובר בגוף זר ש״הוסנף״ לחלל אפה של וושה בעיקר מתוך הסיפור של ההופעה המיידית של הסימנים ומתוך העובדה שמדובר בנחיר אחד ולא שניים. ההפרשות הדמיות מהאף חיזקו את ההשערה.
בנוסף עלו כמובן עוד אפשרויות פחות סבירות.

על מנת לאשש את החשד לגוף זר ולשלול את שאר האפשרויות המלצנו על בדיקה אנדוסקופית לחלל האף.

 הבדיקה האנדוסקופית היא בדיקה מאוד מתקדמת בהרדמה מלאה, בה מכניסים מעין צינור  שבקצהו יש מצלמה המשדרת למסך חיצוני את המתרחש בתוך חלל האף. 

בבדיקה האנדוסקופית נמצא גוף זר בעומק נחיר שמאל – שעורה (נקראת גם מלען לפי האקדמיה ללשון עברית) שנכנסה ונתקעה לוושה בחלל האף. השעורה נשלפה על ידי האנדוסקופ וחלל האף עבר שטיפה קלה.

וושה התאוששה מצוין והפסיקה להתעטש. היא קיבלה טיפול אנטיביוטי מניעתי וחזרה הביתה עוד באותו היום.

סוף טוב הכל טוב!

ועכשיו קצת מידע … הרי לא באנו רק לספר סיפורים… הכי חשוב ונכון – למנוע  
שימו לב!
בקיץ  יש למלענים נטייה להיתפס על גופם של הכלבים והחתולים שלנו ולעיתים להיכנס לתוך חללים בגוף כמו אוזניים, אף, כפלי עור ועוד. צורת המלען מאפשרת לו התקדמות בכיוון חד סטרי משום שהזיזים שלו מכוונים לכיוון אחר. חלק מהמלענים דביקים (נדבקים גם לבגדים..) דבר שמקשה אף יותר. בכלבים עם שיער צפוף ודחוס (פודלים, טריירים מסויימים, צ’או צ’או, פקינזים ארוכי שיער ועוד) או כלבים עם רסטות שלא עוברים תסרוקת/תספורת מדיי פעם, מלענים יכולים לפלס דרכם לעומק הפרווה והרבה פעמים לחדור את העור ולייצר אבצס (במקרה הטוב..). ישנם מקרים שהמלען יכול לחדור לרקמות פנימיות ולייצר שם זיהום עם תוצאות עגומות.

למה לשים לב? איך הכלב מתנהג ?
ישנם דפוסי התנהגות האופייניים לאזור הפגוע המידה וחדר אליו מלען. בכל מקרה בו יש חשד גשו לבדיקה אצל הוטרינר.
1. חדירת מלען לאוזן : ניעור אוזניים אובססיבי ויללות לעיתים (יכול לכאוב.), הטיית הראש לצד מסויים. גירוד האוזן עם הרגליים האחוריות באופן בלתי פוסק

2. חדירת מלען לאף: התעטשויות פתאומיות שלא נפסקות, ייתכנו הפרשות דמיות. ברוב המוחלט של הפעמים מדובר במעורבות נחיר אחד. הכלב כל הזמן נוגע עם הידיים שלו באזור האף.

צוות בית חולים פלורנטין

יש לך שאלה?

השאירו לנו שאלות ואנו נשיב לכם בבלוג שלנו :)

מאמרים אחרונים

לקביעת תור

רשמו לנו מתי תרצו להגיע ונחזור אליכם לאישור סופי של התור, יום נעים:)